Interviewundersøgelse af det internationale kendskab til UMIP-metoden til livscyklusvurdering

1. Værdien af UMIP / EDIP som metode for LCA

1.1 UMIP vurdering, placering i forhold til andre metoder
1.2 Konkurrenter til UMIP metoden

1.1 UMIP vurdering, placering i forhold til andre metoder

Samtlige interviewede har godt kendskab til UMIP-metoden, og mange har brugt den.
Samtlige er positive eller endog meget positive over for UMIP.
Et flertal erklærer, at UMIP er den mest avancerede, komplette og konsistente LCA-metode i dag.
UMIP repræsenterer state of the art og er en veldokumenteret reference-metode for LCA
UMIP-bøgerne er udførlige både på dansk og engelsk. De anbefales som lærebøger for firmaer, konsulenter og universiteter.
UMIP er - i modsætning til mange andre metoder - konsistent med ISO-standarder.
Mange udtrykker stor anerkendelse af danskernes indsats i det internationale arbejde.
Nogle mener, at UMIP sammen med andre metoder vil konvergere til en Best Practice for LCA.

Fra dansk side fremhæves desuden, at
UMIP er velegnet til fortolkninger og vurdering af resultaterne i alle faser.
UMIP tilskynder brugerne til at overveje kvantitet, kvalitet og varighed, og den giver mange praktiske hints undervejs i processen – derved kan brugerne lettere undgå at begå fejl.
Udvikling og videreudvikling af UMIP er koncentreret i Danmark..

Den fremførte kritik af UMIP er begrænset.

1.2 Konkurrenter til UMIP metoden

  1. Der er et projekt i fælles regi af UNEP og SETAC på vej. Det vil skabe konvergens til en Best Practice for LCA. Man vil etablere en referencemetode og en revision af ISO 14040 standarden . Alle ønsker, at danskerne deltager og præger arbejdet konstruktivt. Michael Hauschild fra IPL medvirker i projektet.
  2. Der arbejdes med LCA på nationalt plan i Norge, Sverige, Holland, Schweiz og Frankrig samt lidt i USA. Der er ingen fælles koordinering, og UMIP står stærkt i forhold til de øvrige metoder.
  3. Der er et projekt med Impact Assessment (effektvurdering) med folk fra Holland, USA og Japan.
  4. SimaPro er den vigtigste kommercielle konkurrent med en flot brugergrænseflade, men utilstrækkeligt datagrundlag. Deres metode, EcoIndicator 99, anvendes af mange brugere uden fornøden indsigt.
  5. Efter initiativ af Nordisk Råd er tidligere udviklet nordiske guidelines, som nærmest kan betegnes som en forløber for UMIP og ISO-standarder .