Håndbog til hjælp ved sortering af imprægneret træ

Baggrund

Imprægnering af træ har foregået siden starten af forrige århundrede for at styrke træets holdbarhed ved at modvirke råd og svamp.Træ kan være imprægneret industrielt f.eks. tryk- og vakuumimprægnering og ved håndværksmæssig overfladebehandling f.eks. dypning, strygning og sprøjtning.

I starten brugte man tjærestof (kreosotolie) som imprægneringsmiddel. I 1960'erne steg produktionen af imprægneret træ voldsomt, og samtidig begyndte man at imprægnere med forskellige metaller.

Kreosotimprægneret træ kan afbrændes uden miljøfare, men kun hvis træet er neddelt og kun i offentlige affaldsforbrændingsanlæg godkendt hertil. Afbrænding af alt andet imprægneret træ er farligt for miljøet. Metalforbindelserne kan ikke nedbrydes i forbrændingsprocessen og ender i askeresten eller røggassen.

Særskilt håndtering

Miljøstyrelsen anbefaler, at genbrugsstationer og nedrivnings/byggepladser løbende undersøger muligheden for at kunne anvise imprægneret træ til anden behandling end deponering.

Der er en forventning om, at imprægneret træaffald inden for et par år kan behandles.Ved behandling udnyttes energien i træet og samtidig minimeres de mængder, som skal deponeres. Endvidere vil de miljøfarlige metaller i træet kunne udvindes og genanvendes.

Mere information

Mere information om imprægneret træ, håndtering af dette samt status for metoder til sortering og behandling findes i Arbejdsrapport nr. 38/2002: Håndtering af imprægneret træaffald, på miljøstyrelsens hjemmeside: www.mst.dk