Udvikling af nye generationer fyldestationer, der muliggør påfyldning af CO2 i automobil- og køleindustrien

5 Formål

AGRAMKOW Fluid Systems A/S ønsker at udvikle et prototypeanlæg til semiautomatisk fyldning af klimaanlæg med CO2 som kølemiddel. Fyldeprincippet vil afdække behovet i automobilindustrien samt understøtte større fyldemængder i køleindustrien og herigennem dække størsteparten af markedet for Aircondition og Varmepumper.

I erkendelse af, at terminen for implementering af CO2 i bilers aircondition kommer til at blive udskudt fra 2006 til 2008, samtidig med at flere bilfabrikanter er blevet involveret i konverteringen, har dette medført en yderligere dimension i projektet: Bilfabrikanter tilkendegiver et behov for en servicestation, der vil være af stor betydning i udviklingsforløbet, produktionen samt den efterfølgende servicering, foretaget af værksteder globalt.

Udviklingen af servicestationen har stillet krav til nye teknologiske principper og er foretaget i samarbejde med BMW.

De miljømæssige aspekter forbundet med projektet vil være enorme, i takt med konverteringen af produktionsvirksomhederne. I den forbindelse har CO2 et GWP på 1, hvorimod det i dag hyppigst benyttede kølemiddel, R134A, har et GWP på 1300. Samtidig henvender projektet sig til en bred vifte af segmenter - alle med store miljømæssige forbedringsmuligheder:

  • Appliance marked: Køle- / fryseskabe.
  • Kommercielle marked: Køle- / fryseanlæg.
  • Aircondition (mobil).
  • Aircondition (stationær).
  • Varmepumper.

 



Version 1.0 November 2005, © Miljøstyrelsen.