[Forside] [Indhold] [Forrige] [Næste]

Opsætning af og kontrol af kritiske parametre i ISO 15181

6. Konklusion

6.1 Eksisterende information
6.2 Denne undersøgelse
6.3 Behov for inddragelse af ny viden

6.1 Eksisterende information

ASTM metoden har været anvendt til TBT udludningsmålinger, og der er fundet problemer med de meget vide grænser for pH, salinitet og temperatur, da det kan påvirke målingerne med op til en faktor 2-3 at variere pH og temperatur (Tanaka og Youshikawa 1990). Stramninger i ISO metoden reducerer disse usikkerheder til 15-30% for akkumulerede udludningshastigheder og 30-80% for middel udludningshastigheden (Arias, 1999).

6.2 Denne undersøgelse

Effekter af pH og temperatur variation til ydergrænserne af ISO 15181’s specifikationer er påvist som værende i størrelses ordenen 50%. På grund af en fejl under udførslen af test med forhøjede saliniteter og afiltning af test-havvandet er resultaterne af disse ikke anvendelige (se afsnit 4.2 og tabel 4.2)

Udludnings forsøg af 3 cylindre i sekvens kan udføres med en reproducerbarhed på 6-12%. Af disse kan de ca. 5% henføres til analysen, hvilket vil give 5-10% fejl fra selve testopstillingen. Ved at anvende en parallel-prøvning af testcylindrene burde denne kunne nedbringes yderligere, idet alle cylindre så vil blive påvirket af samme temperatur variationer.

Udludningen over 14 dage er bestemt til 164µg/cm2.

Der kan være et problem med opbevaringskarrets indflydelse på udludningshastighederne, især i de førtste 14 dage, hvor malingsoverfladen "ældes".

6.3 Behov for inddragelse af ny viden

Sammenholdt med den viden, der er indsamlet i dette samt andre projekter omkring ISO 15181 guidelinen kan det ses, at de mest kritiske parametre ved udførslen af kobber udludnings bestemmelsen er præcis styring af pH fulgt af saliniteten og temperatur.

Der mangler viden om opbevaringskarrets indflydelse på kort- og langtidsudludningen fra de malede cylindre. Et styringssystem til fastholdelse af pH i opbevaringstanken, samt forsøg med to opbevaringstanke, til test af forskellige saliniteter, temperaturer og pH i selve opbevaringstanken bør testes. Interkalibreringen viste, at de enkelte laboratorier typisk holdt sig indenfor 12% i triplikat analyserne af cylindrene, men der var ingen umiddelbar sammenhæng mellem de rapporterede grænser for pH, salinitet og temperatur og de rapporterede kobber udludningshastigheder.

Færdiggørelsen af systemet til parallel udludning vil give mulighed for bedre kontrol af de undersøgte fysisk/kemiske parametre. Med parallel systemet er der mulighed for at køre cylindre sideløbende med forskellige parametre af salinitet og pH.

For anvendelse af resultaterne af kobberudludningsforsøg i dansk område kunne det være interessant at se forskellene på ISO 15181 og et temperatur område på 10 ºC med saltholdigheder mellem 8-35 psu, svarende til situationen i mange danske lystbådehavne omkring påske.

Måling i naturligt havvand, og tilsvarende opbevaring af cylindrene mellem målingerne i naturligt havvand (evt. direkte i en havn/fjord) kunne give bedre information om hvad der egentlig sker med en lystbåds bundmaling.


[Forside] [Indhold] [Forrige] [Næste] [Top]