Vejledning om indberetning af drikkevandsdata

4. Indberetning af indvindingsmængder

4.1 Baggrund

Indvindingen skal opgives for samtlige indvindere således både fællesanlæg og enkeltindvindinger.

Målsætningen er en opgørelse af den totale indvundne vandmængde i det enkelte amt.

4.2 Elektronisk indberetning

Data for indvindingsmængder indberettes samlet på en fil sammen med data for drikkevandskontrol jf. afsnit 3.2. (dvs. de første to karakterer i filnavnet er DR).

For de amter, hvor dette ikke p.t. er teknisk muligt, indberettes data for indvindingsmængder selvstændigt. Filerne hertil navngives efter samme princip som omtalt i afsnit 3.2. Filerne gives et filnavn på 7 karakterer og med filtypen ".DAT". De første to karakterer i filnavnet skal her være VR for indvindingsdata. Data for drikkevandskontrollen indberettes i filer, hvor de første to karakterer i filnavnet er DR.

Såfremt indvindingsmængder og drikkevandskontrol indberettes i separate filer, skal oplysningerne om det enkelte anlæg (navn, adresse, koordinater m.v.) indberettes i filen med data for indvindingsmængder (VR) (jf. tabel 3.4).

Det bemærkes endvidere, at det anvendte decimalpunkt i indberetningsfilerne er "punktum" og ikke "komma".

I vejledningens appendiks er givet eksempler på opbygning af indberetningsfiler.

4.3 Generelt om indberetning

I tabel 4.1 er listet de væsentligste parametre, der skal indgå ved indberetning af vandressourcedata.

Tabel 4.1
Oversigt over hovedkomponenter ved indberetning af indvindingsdata til Miljøstyrelsen

Anlægsidentifikation

Anlægsnummer

Underanlægsnummer

Vandindvinding, indvindingstilladelse

Tilladelsesdato

Udløbsdato

Formål

Vandtype

Tilladt mængde

Myndighed

Vandindvinding, oppumpning

Periode (år)

Oppumpet mængde

Vandindvinding, boringer i drift

DGU-nr. boring

Dato for evt. slut af drift

4.4 Indvindingsmængder

I tilknytning til indberetning af indvindingsmængden indberettes den gældende indvindingstilladelse for det enkelte anlæg (jf. tabel 4.2).

Til identifikation af anlægget angives:
Anlægsnr.
Underanlægsnr.

4.4.1 Indvindingstilladelse

Tilladelsen beskrives ved følgende, jf. tabel 4.2:
Journal nr.: Tilladelsens journalnr. anføres.
Tilladelsesdato: Dato for tilladelsens ikrafttræden.
Udløbsdato: Dato for tilladelsens udløb.
Formål: Kode for indvindingsformålet vælges fra kodelisten.
Vandtype: Kode for vandtypen vælges fra kodelisten.
Tilladt mængde: Den tilladte indvindingsmængde angives i m3 pr. år.
Myndighed: Myndigheden der har udstedt tilladelsen anføres ved valg fra kodelisten.
Vandværksnavn: Vandværkets (anlæggets) navn angives.

Tabel 4.2
Emne for vandindvinding
GROUP 00003100: Vandindvinding

Se her!

4.4.2 Oppumpede vandmængder

Data for selve oppumpningen beskrives, jf. tabel 4.3, ved:
Perioden: Det anføres, hvilken periode vandindvindingen omfatter (opgives i hele år).
Oppumpet mængde: Den samlede oppumpede mængde vand (m3) i indvindingsperioden angives.
Målemetode: Kode der angiver, hvorledes den samlede oppumpede mængde er målt/opgjort.

Tabel 4.3
Emne for data fra vandindvinding
GROUP 00003101: Vandindvinding, oppumpning

Parameter

GROUP 00003101

Kodeliste

Beskrivelse af STANDAT-type

Eksempel
Indhold i fil

Værdi af kode

Periode (År)

FIELD00001165

 

Årstal

1998

 

Oppumpet mængde

FIELD00001169

 

Oppumpet mængde

1200000

 

Målemetode

FIELD00001170

STD00013

STANDAT-kode for målemetode vælges fra kodeliste

02

Vandmåler

Kursiv skrift: Typer som skal være udfyldt ved indberetning - : Ingen kodeliste

4.4.3 Vandindvindingsboringer i drift

Der indberettes under GROUP 00003299 kun vandværksboringer, som har været i drift som vandforsyningsboringer hele året eller en del af året. Der ønskes indberettet boringer, som har været i egentlig drift, og som ikke blot har været driftstestet. Forsyningsboringerne identificeres (jf. tabel 4.4) ved deres DGU-nr.

Tabel 4.4
Emne for identifikation af vandindvindingsboring
GROUP 00003299: Vandværk, boring

Parameter

GROUP 00003299

Kodeliste

Beskrivelse af STANDAT-type

Eksempel
Indhold i fil

Værdi af kode

DGU-nr.

FIELD 00001183

-

Første del af DGU-nr: Atlasblad

201

 

FIELD 00001184

-

Anden del af DGU-nr: Løbenummer

1501

 

FIELD 00001185

-

Evt. tredje del af DGU-nr: Stort bogstav

A

 

Slutdato

FIELD 00000442

-

Slutdato for drift

19990617

 

Kursiv skrift: Typer som skal være udfyldt ved indberetning - : Ingen kodeliste


DGU-nummeret angives ved følgende tre STANDAT-typer:
1. del af DGU-nr. er cifre der refererer til det atlasblad hvortil boringen henhører.
2. del af DGU-nr. er cifre der angiver boringens løbe nr.
3. del af DGU-nr. består af et efterstillet bogstav (altid stort bogstav). Såfremt boringsnummeret ikke omfatter et bogstav efterlades typen blank.

For så vidt angår slutdato skal der kun indberettes en slutdato, såfremt der er sket en væsentlig ændring i boringens status f.eks. overgang til afværgeboring eller permanent ophør af indvinding fra boringen. I givet fald indberettes slutdato ved angivelse af dato og årstal for afslutning af boringens drift som indvindingsboring.

Indberetning af startdato er ikke nødvendig, idet der her blot ønskes indberettet, om en boring har været i drift i pågældende år. Det er dermed ikke nødvendigt at angive, hvornår driften er startet. Derimod anvendes slutdatoen jf. ovennævnte, hvis der er sket en væsentlig ændring i boringens status.

Det understreges, at hvis der mangler indberetning af de aktive vandindvindings-boringer i GROUP 00003299, kan der ikke skabes forbindelse mellem de data, der tilknyttes en enkelt boring og de data, der tilknyttes et indvindingsanlæg – og det er til stor skade for nyttiggørelsen af data. Det er også vigtigt, at disse oplysninger ajourføres. Derfor skal de aktuelt tilknyttede boringer indberettes hvert år.