Kommunale indsamlingssystemer for glasemballage fra husholdninger

1 Albertslund: Individuelle henteordninger

1.1 Indsamlingssystem for glas
1.1.1 Beskrivelse af indsamlingssystem og -materiel
1.1.2 Farveseparering
1.1.3 Placering af indsamlingsmateriel/opstillings-tæthed
1.1.4 Information til borgerne
1.2 Indsamlede mængder glas i kommunen
1.3 Økonomi for indsamling af glas
1.4 Indsamlingssystem for dagrenovation

 

Albertslund Kommune

Antal indbyggere (1999):

29.315

Antal husstande:

12.307

Fordeling land/by:

0% / 100%

 
Københavns Amt, kommune nr.: 165

Fordeling af boliger:

Stuehuse

10

0,1%

Parcelhuse

1.651

15%

Rækkehuse

5.203

47%

Etageboliger

4.205

38%

I alt

11.069

100%

Samt sommerhuse

+1

+ 0%

Indsamlede mængder glas og flasker

 
 
Kommunal indsamling af glas
Indsamling fra detailhandel
Anden indsamling
I alt

Fordeling af den kommunale indsamling:

Vin- og spiritusflasker
Skår
 
  
Kommunal skårprocent

Albertslund 1999
  
13,0 kg per person
2,0 kg per person
6,5 kg per person
21,5 kg per person

  
  

3,0 kg per person
10 kg per person
 
  
77%

Landsgennems. 1999
  
14,4 kg per person
? kg per person
? kg per person
24 kg per person

 

 
4,9 kg per person
9,5 kg per person

Svarende til:

66%

Indsamlingssystem

Henteordning

Der er henteordning for glasset i hele kommunen. Borgerne kan områdevis vælge, hvordan glasindsamlingen skal fungere. Ordningerne er derfor forskellige fra område til område. Kommunens princip er, at det skal være nemt for borgerne at komme af med flasker og andet glas, og det kan derfor afleveres tæt på boligen.

Bringeordning

Der er opstillet 1 kube i kommunen. Det er desuden muligt at aflevere glas på genbrugsstationen.

Indsamlingsmateriel

Kassetter og 660 liters plastcontainere opstillet ved husstandene.

Placering af indsamlingsmateriel

Der er opstillet indsamlingsmateriel ved hver husstand – eller tæt på husstand.

1.1 Indsamlingssystem for glas

1.1.1 Beskrivelse af indsamlingssystem og -materiel

Albertslund Kommune har etableret henteordninger for alt glas i kommunen.

Borgerne kan – områdevis – vælge, hvordan glasindsamlingen skal fungere. Ordningerne er derfor forskellige fra område til område. Med henblik på at indsamle mest muligt glas er det kommunens princip, at det skal være nemt for borgerne at komme af med flasker og andet glas, og det derfor skal kunne afleveres tæt på boligen.

Glas kan desuden bringes til kommunens genbrugsstation.

Der findes en enkelt kube i kommunen, som er placeret i Stationscentret. Kuben tømmes 3-4 gange om måneden.

Der er ingen frivillige organisationer, der indsamler glas i kommunen.

Til gengæld er der mulighed for, at kommunens forskellige boligområder selv kan sortere og afsætte det glas, der indsamles i området. Det betyder, at der er beboere, spejdere, idrætsorganisationer m.fl., der efter indsamling sorterer glasset i nogle boligområder. Typisk sorteres der i flasker og skår. Skårene går enten til den kommunale indsamlingsordning, afsættes sammen med flaskerne til en flaskehandler, eller deponeres. Der er 7 boligområder, der selv står for sortering og afsætning af glas, hvoraf boligområderne Godthåbsparken og Hyldespjældet er de boligområder, der indsamler og afsætter mest glas.

Boligområderne har i vid udstrækning selv indflydelse på, hvilke indsamlingssystemer samt hvilket materiel der ønskes. Som eksempel på forskellige indsamlingssystemer i kommunen kan nævnes følgende:

I villaområdet "Snebærhaven" indsamles glasset i 40 liters kassetter ved de enkelte husstande hver 14. dag. Snebærhaven omfatter 163 boliger. Indsamlingen er udliciteret til en privat renovatør, der har en speciel skraldebil til samtidig indsamling af papir og glas. Der er placeret en specialcontainer i midten af bilen til glas. Bagenden af bilen er en almindelig komprimatorbil, hvor papiret indsamles. Renovationsarbejderne hælder glasset fra kassetterne fra den enkelte husstand over i plastkasser, de har på en sækkekærre. Plastkasserne tømmes efterfølgende over i en beholder, der er en del af et elevatorsystem, der er etableret midt på renovationsbilen. Her køres glasset op på toppen af bilen og tømmes ned i opsamlingscontainer. Der er en form for flaskebremse i opsamlingscontaineren.

I "Hyldespjældet", der er en almen boligafdeling under Vridsløselille Andelsboligforening med 390 boliger opført som tæt, lavt byggeri, er der etableret "affaldsskabe" ved de enkelte boliger. Her indsamles bl.a. glas i 40 liters plastkassette. Ejendomsfunktionærerne i Hyldespjældet indsamler glasset fra kassetterne i 660 liters containere, der skubbes ned gennem boligrækkerne. Når containerne er fulde, skubbes de op på "Ellerten" – et specialkøretøj, der har plads til 4 stk. 660 liters containere. Containerne sættes af på boligafdelingens materialegård, hvor beboerne sorterer dem i løbet af weekenden i flasker og andet glas. Flaskehandler henter både flasker og skår, og afregner direkte med Hyldespjældet.

I "Godthåbsparken", der består af 834 ejerboliger (rækkehuse), er der opstillet 2 stk. 50 liters kassetter til glas ved alle boliger. Kassetterne til glas tømmes 1 gang om måneden. De ansatte på beboelsens materielgård bringer et antal 660 liters containere ud for enden af alle boligrækker. Godthåbsparken har ansat et antal drenge til at tømme kassetterne over i 660 liters containere. Containerne skubbes efterfølgende tilbage til vejen, hvor de igen afhentes af de ansatte på materielgården. Alt glasset køres til Godthåbsparkens materielgård i Rypehusene. Her sorterer forskellige frivillige organisationer glasset. Flasker lægges i pallerammer, og skår og andet affald smides i åben ladcontainer, der 3-4 gange om året tømmes. Skår går til deponering. Når der er samlet et læs pallerammer ringer materielgårdens folk til flaskehandler, der afhenter. Der afregnes direkte med Godthåbsparken for flaskerne.

I det almennyttige boligområde "AB Vest" (199 boliger) har man valgt at etablere affaldsøer i bebyggelsen frem for indsamling af glas i kassetter. Glas indsamles i 660 liters containere, der har låg med 2 x flaskeindkast. Låget er låst på containerne for at sikre, at der ikke smides andet affald i. Renovatøren afhenter minicontainere med renovationsbil med lad og elevator. Der tømmes hver uge. Der er tale om en omhældning fra minicontainere til bilen, og derefter fra bilen til modtageanlægget.

1.1.2 Farveseparering

Der er ikke farvesepareret indsamling af glas, heller ikke på kommunens genbrugsstation.

1.1.3 Placering af indsamlingsmateriel/opstillings-tæthed

I hele Albertslund Kommune er der etableret henteordninger for emballageglasset, dvs. at indsamlingsmateriellet er placeret ved husstanden – eller tæt på husstanden i affaldsøer, og borgerne har derfor mindst mulig vej at gå for at aflevere glas.

Derudover er der opstillet en enkelt kube i Stationscentret. Denne benyttes en del og tømmes 3-4 gange/måned.

I forbindelse med renovatørens indsamling af glas fra husstande med kassetter omhældes glasset fire gange:
Fra kassette til plastkasse på kærre
fra plastkasse på kærre til beholder på genbrugsbil
fra beholder på genbrugsbil til opsamlingscontainer
fra opsamlingscontainer til modtageanlæg

I forbindelse med renovatørens indsamling af glas fra minicontainere omhældes glasset to gange:
Fra minicontainere med elevator til beholder på renovationsbil
fra bilen til modtageanlægget.

1.1.4 Information til borgerne

Der er ikke udsendt informationsmateriale til borgerne, der specifikt omhandler glas. Til gengæld har Albertslund husstandsomdelt en sorteringsvejledning (for alt affald og ikke kun glas) i 1995/96.

Der bliver en gang om året udsendt en affaldskalender til alle haveboliger, hvor det bl.a. fremgår, hvordan glasset skal sorteres:

Glas og flasker

Flasker, emballageglas (skyllede for større urenheder) og skår af disse lægges i kassetten på øverste hylde i genbrugsstativet.

Glas må gerne afleveres med skruelåg på.

Der må IKKE kommes elpærer, lysstofrør, porcelæn, keramik, spejle og vinduesglas i kassetten.

Glas og flasker indsamles hver anden uge.


Vestegnens Genanvendesles- og Affaldssamarbejde I/S (VEGA) udsender Vegavisen til alle husstande i kommunen. Her er forskellige små artikler, der bl.a. også kan omhandle glasindsamling og sortering.

Kommunen vil i 2002 udsende en ny og opdateret sorteringsvejledning til alle husstande.

1.2 Indsamlede mængder glas i kommunen

Ifølge Affaldsplan 2000 - indsamlede Albertslund Kommune i 1999 480 ton emballageglas – svarende til 16,4 kg glas/indbygger. Dette tal er dog korrigeret med hensyn til indsamling af glas i boligområder, så der i 1999 blev indsamlet 465 ton emballageglas i kommunen – svarende til 15,9 kg glas/indbygger. Dertil kommer 106 ton glasemballage indsamlet fra erhverv (restauranter m.m.).

1999

Indsamlede mængder

Indsamlet per person

Indsamlet per husstand

Indsamlet via det kommunale system

381,5 tons

13,0 kg

31,0 kg

Kommunal indsamling

381,5 tons

13,0 kg

31,0 kg

I boligområder

84,0 tons

2,9 kg

6,8 kg

Detailhandel

59,6 tons

2,0 kg

4,8 kg

Anden indsamling

106,0 tons

3,6 kg

8,6 kg

I alt

631,1 tons

21,5 kg

51,2 kg


I det følgende er glasset opdelt i følgende to fraktioner:
Indsamlede vin- og spiritusflasker (hele, der kan afsættes)
Indsamlede skår

1999

Vin- og spiritusflasker1

Skår

Skårprocent

 

Tons i 1999

Per person

Tons i 1999

Per person

skår/samlet %

Indsamlet via det kommunale system

89 tons

3,0 kg

292,5 tons

10,0 kg

77%

Indsamlet i kommunen i alt

89 tons

3,0 kg

292,5 tons

10,0 kg

77%

I boligområder

69 tons

2,4 kg

15 tons

0,5 kg

18%

Detailhandel2

48,8 tons

1,7 kg

10,8 tons

0,4 kg

18%

Anden indsamling3

106 tons

3,6 kg

?

?

?

I alt

312,8 tons

10,7kg

318,3 tons

10,9 kg

50%


Kommunen laver en gang om året en kontrolsortering af borgernes restaffald. Her ligger renhedsgraden på mellem 95 og 100% i forhold til indhold af emballageglas.

1.3 Økonomi for indsamling af glas

1999

Kroner per år
(ekskl. moms)

Indtægter

 

Salg af flasker

68.321 kr.

Salg af skår

-67.391 kr.

Indtægter i alt

930 kr.

Udgifter

 

Administration af glasordningen

50.000 kr.

Information til borgerne

30.000 kr.

Vedligeholdelse/indkøb materiel

15.000 kr.

Indsamling

640.000 kr.

Udgifter i alt

735.000 kr.

1.4 Indsamlingssystem for dagrenovation

Der er etableret fem forskellige renovationsordninger i kommunen, som boligområderne frit kan vælge imellem. Alle ordninger inkluderer henteordning for glas.

Tømningsfrekvens af restaffald: Hver uge.

Affaldsselskab: I/S VEGA

Figur 1
Kassetter til husstandsindsamling
   

Figur 2
Indsamlingsbil med elevatorsystem til glas og opsamlingsbeholder
  

Figur 3
Tømning af opsamlingsbeholder over i container

1 Der omregnes mellem antal flasker og kg flasker med 0,475 kg per flaske.
  
2 Detailhandel oplysninger er baseret på oplysninger fra FDB og flaskehandlere.
  
3 Fra anden indsamling, der omfatter spejderindsamlinger, erhverv m.m., kendes fordelingen mellem flasker og skår ikke.