| Forside | | Indhold | | Forrige | | Næste |
Udvaskning af glyphosat ved juletræsproduktion på lerjord
Bilag B Markvariabilitet og principalkomponent analyse af variable fra pilotforsøget
For at sammenligne de to felter P og M på tværs af et større antal variable blev der udført multivariat data analyse på baggrund af data der var etableret ved feltforsøgets begyndelse (’pilotprojektet’). Dataanalysen blev udført som ”principal komponent analyse” (PCA), og resultaterne indgår i afsnit 3.1.1.
Dataanalysen blev udført under anvendelse af programmet Unscrambler version 9.1 (CAMO, Oslo). Analysen blev foretaget med forsøgsfeltet som kategori variabel, og for hver af de tre dybder udførtes PCA med følgende avriable: Vand (aq, %vægt), glødetab (%vægt af tør prøve ), Fe (total g/kg), PO4 (total g/kg), total organisk stof, (TOC; %C), total organisk kvælstof (TON %N) samt teksturvariable. De variable der blev anvendes til beskrivelse af teksturen var: Silt & ler, sand / fin, sand / medium, sand / groft, og grus (gravel). Alle pilotforsøgets 150 datasæt blev anvendet i analysen. En grafisk præsentation af PCA analyserne gives i figur B1. B2 og B3.
Klik her for at se figuren.
Figur B1 PCA analyse A horisont. Røde og grønne symboler angiver henholdsvis konventionelt og mekanisk behandlet forsøgsfelt. Figuren indeholder prøvernes scoreplot for PC 1 og 2, influence plot for prøver, variablers X-loading samt residual varians for PCs
Klik her for at se figuren.
Figur B2 PCA analyse B horisont. Røde og grønne symboler angiver henholdsvis konventionelt og mekanisk behandlet forsøgsfelt. Figuren indeholder prøvernes scoreplot for PC 1 og 2, influence plot for prøver, variablers X-loading samt residual varians for PCs
Klik her for at se figuren.
Figur B3 PCA analyse C horisont. Røde og grønne symboler angiver henholdsvis konventionelt og mekanisk behandlet forsøgsfelt. Figuren indeholder prøvernes scoreplot for PC 1 og 2, influence plot for prøver, variablers X-loading samt residual varians for PCs
Fælles for scoreplottene for principalkomponent (PC) PC1 vs PC2 for de tre horisonter er, at prøvelokaliteterne ikke udviste gruppering i klasser (røde og grønne prøvenumre ligger ”blandet sammen”) Den multivariate analyse gav således ikke anledning til at forvente forskelle i de to forsøgs felter ud fra de undersøgte variable. Der blev endvidere taget prøver to steder på kontrolarealet, og disse punkter er angivet med blåt på figurerne B12, B2 og B3. Det ses, at kontrolpunkterne også lå inde i scoreplottene for PC1 vs PC2, og de kunne således heller ikke forventes at være forskellige fra forsøgsfelterne. På influence plottene kan det ses, at langt de fleste prøver havde sammenlignelige residual varians. Der var dog en vis spredning især i A horisonten, mens et mere samlet billede fremstod for B og C horisonten. Enkelte prøver kunne være kandidater til udelukkelse af analysen (outlier), eksempelvis prøve 65 i horisont C. Der forekom også samples med høj indflydelse på modellen, eksempelvis sample 13 i horisont C. Desuden kunne der identificeres et par prøver, som potentielt kan være kritiske i.f.t. modellen (eksempelvis sample 54 i horisont C). En analyse af datamaterialet gav dog ikke anledning til udelukkelse af prøver (ingen outliere). Som det ses på teksten under loadings plottene beskriver PC1 og PC2 63 %, 77 % og 71 % af kalibrerings variansen for henholdsvis A, B og C horisont. Som det fremgår af residualplottene kunne en yderligere beskrivelse af variansen opnås ved inddragelse af flere PC’er. Fælles for de tre horisonter var, at 5 principal komponenter kunne beskrive mere end 90 % af variansen, og der blev derfor ikke foretaget analyser for yderligere principal komponenter.
| Forside | | Indhold | | Forrige | | Næste | | Top |
Version 1.0 September 2008, © Miljøstyrelsen.
|