Økologisk håndtering af spildevand 5. Projektering af ledningssystemer efter wcI forbindelse med økologisk håndtering af spildevand er det som regel wcet, og den måde det skyller på, der er bestemmende for projekteringen af ledningssystemet efter wcet. I Danmark er der krav om, at wcer skal VA-godkendes (typegodkendelse fra By- og Boligministeriet). I forbindelse med godkendelsen måler man wcets evne til at renskylle skålen, og man måler vandstrømmen ud fra skålen, så det er muligt at vurdere, om der skal stilles specielle krav til ledningssystemet efter wcet. De generelle regler for projektering og dimensionering af afløbsledninger i Danmark er angivet i DS 432, Norm for afløbsinstallationer, og reglerne i denne norm forudsætter, at wcet skyller med 6 liter eller mere, eller at wcet er wc med to skyl, hvor det største skyl er på mindst 6 liter. Skyller wcet med mindre end 6 liter, stilles der specielle krav til ledningssystemet efter wcet. Disse krav er angivet i VA-godkendelsen for det enkelte wc. I det følgende er regler for projektering af ledningssystemet efter wcet angivet. 5.1 Skyllevandsmængde ³ 6 literGenerelle regler er angivet i DS 432, Norm for afløbsinstallationer. 5.2 Skyllevandsmængde 4 literSystemet kan installeres i bygninger, hvor afløbsinstallationer er dimensioneret i overensstemmelse med DS 432, Norm for afløbsinstallationer, med følgende tilføjelser og afvigelser. Projekteringsreglerne er angivet i VA-godkendelsen for det enkelte wc. 5.2.1 Ikke-udluftede ledninger i bygninger 5.2.1.1 Dimensioner Ledningens indvendige diameter (di) er afgørende for, hvor mange wcer - kendetegnet ved antallet og hvor mange installationsgenstande yderligere - kendetegnet ved summen af deres forudsatte spildevandsstrømme S qS,f der må tilsluttes ledningen.
5.2.1.2 Ledningslængder, retningsændringer og fald Ledningslængden (L) måles fra wcets tilslutning langs ledningen indtil tilslutningen på den stående, udluftede ledning, se figur 5.1. Figur 5.1 Liggende ikke-udluftede sideledninger, der sluttes til en stående udluftet ledning, bør overholde følgende krav til længder og fald:
En ledning på 10 m bør således lægges med min. 40 på hele ledningslængden. På den liggende ledning må der maksimalt være 2 retningsændringer på hver højst 45°. Retningsændringen umiddelbart efter wcet (normalt en 88° bøjning), og retningsændringen ved tilslutningen til den stående ledning medregnes ikke. 5.2.1.3 Overgang fra stående til liggende ledning. Ved overgang fra stående til liggende ledning bør der anvendes 2 stk. 45° bøjninger i den liggende lednings dimension. 5.2.2 Udluftede ledninger i bygninger Stående udluftede ledninger dimensioneres efter DS 432 efter reglerne for wcet med 6 liter skyl. Liggende udluftede ledninger dimensioneres og udføres efter samme regler som liggende, ikke-udluftede ledninger. Overgang fra stående til liggende ledning udføres som angivet for ikke-udluftede ledninger. 5.2.3 Liggende samleledninger i bygning eller i jord Afløbssystemet frem til det punkt, hvor den liggende samleledning i alt tilføres spildevand fra mindst 3 boliger, dimensioneres i overensstemmelse med DS 432 med nedenstående tilføjelser og afvigelser.
Figur 5.2 Figur 5.3 5.2.4 Liggende samleledning, der fra stående ledning får tilført spildevand fra mindst 3 boliger Afløbssystemet dimensioneres i overensstemmelse med DS 432. Figur 5.4 5.3 Skyllevandsmængde 3 literProjekteringsreglerne for wc med en skyllevandsmængde på 3 liter findes i VA-godkendelsen til et wc med 2 skyl (3 liter for normalt skyl, 2 liter for lille skyl). Wcet er godkendt til anvendelse i forbindelse med samletanke, men kan med kommunens godkendelse anvendes i andre typer af afløbssystemer. Projekteringsreglerne er som følger: Afløbsledningen skal udføres af minimum 110 mm plastrør af godkendt type. Af hensyn til afløbsledningens renholdelse skal ledningen lægges med et minimumsfald afhængig af ledningslængden mellem wc-skål og tank, som følger:
Længden af liggende ledning mellem klosetskål og tank må ikke overstige 20 m. Overgangen fra stående til liggende ledning udføres med 2 stk. 45° bøjninger med et lige stykke på min. 300 mm mellem bøjningerne eller med speciel VA-godkendt fodbøjning. Ud over overgangen fra stående til liggende ledning må der højst være 2 retningsændringer hver på højst 45°. 5.4 Skyllevandsmængde £ 2 literDer eksisterer for tiden ingen regler i normer eller VA-godkendelser. Der findes derfor ingen VA-godkendte wcer, der skyller med mindre end 3 liter. Der henvises i stedet til fabrikantens anvisninger.
|