Miljøstyrelsens Miljøredegørelse 2004

10. Status for miljømålsætninger 2004

10.1 Kvalitets- og miljøhandlingsplanen 2004

Det nåede vi i 2004:

Miljømål 2004 Opfyldt
Fokus på affaldsmængderne
Formål:

• At sikre, at affald der kunne gå til genanvendelse, især papir og pap, blev sorteret korrekt

• At få mere viden om hvad restaffaldet består af, for at kunne sætte ind med foranstaltninger, der mindsker denne affaldsfraktion. Baggrunden var. at vi i 2002 havde en stigning i mængden af restaffald.
• Målet fokus på affaldsmængderne blev gennemført ved en kampagne for at sikre, at Miljøstyrelsens medarbejdere sorterer affald korrekt: Kampagnen blev indledt i forbindelse med de ret omfattende interne flytninger i anledning af indførelsen af den nye struktur primo 2004, hvor erfaringen er, at der kasseres meget papir, publikationer mv. Der blev fulgt op med yderligere information og påmindelser i efteråret 2004. Ved den interne audit i foråret 2005 kunne konstateres, at medarbejderne kender retningslinierne for affaldssortering.

• Det var yderligere planlagt at gennemføre en kortlægningen af mængderne af brændbart affald. Denne afventer en kortlægning på tværs af ministeriets institutioner, der er tilknyttet CFK (Miljøministeriets administrative center) og skal gennemføres af denne.
Kortlægning og reduktion af elforbruget om natten
Formål:

• At opnå en reduktion af energiforbruget om natten, der gennemsnitligt udgør 20% af døgnforbruget.
• Målet om en kortlægning af natforbruget blev gennemført. Det kunne konstateres, at der ikke var væsentlige gevinster at indhente, da vurderingen er, at miljøstyrelsen er nede på et minimalt nat forbrug og et lavt forbrug i forhold til sammenlignelige kontorhuse.
Kortlægning af det psykiske arbejdsmiljø
Formål:

•At få undersøgt, hvordan chefer og medarbejdere bedømmer arbejdssituationen, og få indikationer på, hvor der kan gennemføres forbedringer.
• Målet om at gennemføre en spørgeskemaundersøgelse vedrørende det psykiske arbejdsmiljø og udarbejde et forslag til handlingsplan blev opfyldt. Handlingsplanen blev vedtaget af Samarbejdsudvalget ved årsskiftet 2004/2005 og der er nedsat en trivselsgruppe.
Udarbejdelse og brug af kompetenceprofiler i MUS-Samtaler
Formål:

• At få medarbejdere og chefer til at bruge kompetenceprofilerne

• At sætte fokus på medarbejdernes kompetencer og udviklingsbehov, så det sikres, at vi som organisation har de rette kompetencer.
• Målet om at 70% af medarbejderne skal have udfyldt en kompetenceprofil pr. 1. september 2004 blev næsten nået. 68% havde udfyldt en profil.

• Målet om at alle chefer skulle bruge profilerne i forbindelse med medarbejderudviklingssamtalerne blev næsten nået. En chef bruger ikke profilerne.

 



Version 1.0 Oktober 2005, © Miljøstyrelsen.