Brugerundersøgelse brændeopbevaring – håndtering og – fyring

2 Indledning

2.1 Baggrund

Ved at følge disse 4 enkle råd, som bl.a. kan findes på miljøstyrelsens hjemmeside www.mst.dk (søg på ”råd om fyring”) kan miljøpåvirkningen/luftforureningen reduceres væsentligt.

Hvis man samtidig kan give brugeren en bedre oplevelse, måske en besparelse og dermed gøre det attraktivt at følge de 4 råd, så har man sikret en stabil langsigtet løsning på problemerne.

Punkt 1 – at fyre med rent og tørt træ – er en af de store udfordringer. De andre punkter har primært med betjeningen af ovnen at gøre.

Derfor har Ignéco sat fokus på at udvikle nye løsninger, som sikrer rent og tørt brænde og samtidig tager højde for brugerens krav og ønsker.

2.2 Forventede miljømæssige effekter

I miljøstyrelsens notat MST-523-00072 fra 4. juni 2008, ”Ofte stillede spørgsmål og svar om brændefyring og luftforurening”, står der bl.a.:

Spørgsmål: Hvordan fyrer jeg korrekt i min brændeovn?

Svar: Ved at overholde fire simple råd, kan man mindske forureningen væsentligt.

 Den miljømæssige effekt vurderes altså at være væsentlig, hvis det viser sig muligt at levere nye brugervenlige løsninger, som sikrer brugen af tørt og rent brænde.

Hvor stor effekten er, afhænger af i hvor stort omfang, markedet kan dækkes med den tænkte løsning.

Det er blandt andet et af de vigtige punkter at få afdækket i brugerundersøgelsen.

Specielt indenfor villa-/parcelhusområder og sommerhusområder er luftforureningen kritisk på grund af den høje befolkningstæthed, og her vil brugen af tørt og rent brænde have stor effekt på kort sigt.

2.3 Formål

Projektets formål er at forsøge at finde svaret på, hvorfor så mange fyrer forkert, og på baggrund af dette, at finde løsninger til at undgå forkert fyring.

Sekundært formål er at få offentliggjort undersøgelsen, så den kan bruges af andre interessenter i markedet.

2.4 Projektorganisation

Projektet er gennemført med en lille og overskuelig organisation ledet af Ignéco ved projektleder Jacob Himmelstrup.

Til brugerundersøgelsen er tilknyttet 2 eksterne deltagere fra Blum & Balle A/S, som har stor erfaring med brugercentreret design og dertilhørende brugerundersøgelser.

2.5 Blum & Balle A/S

Blum & Balle A/S er en professionel virksomhed, hvis styrke indenfor produktion og udviklingsteknologi er baseret på et stort knowhow indenfor industrielle processer og udvikling af industrielle produkter.

Blum & Balle A/S arbejder med brugerdrevet design og udvikling af teknisk mekaniske projekter såsom kontorstole, stole til bilindustrien, rehab-produkter m.m. og som konsulenter i samarbejde med andre tegnestuer, hvor de har virket på en lang række af forskelligartede projekter.

Blum & Balle A/S holder også foredrag og har i perioder fungeret som undervisere på bl.a Danmarks Designskole.

Blum & Balle A/S er en netværksorienteret virksomhed, der har udviklet et tæt samarbejde med partnere indenfor branchen.

Blum & Balle A/S er medlem af DDC. Som den første industrielle tegnestue i verden var virksomheden, efter et initiativ fra Erhvervs- og Byggestyrelsen sammen med Danske Designere og Dansk Design Center, i perioden 2004-2008 ISO 9001 certificeret.

Se mere på www.blum-balle.dk

2.5.1 CV for Henrik Blum

Henrik Blum Født 1960. Uddannet som industriel designer fra Danmarks Designskole med afgang 1991.
Medstifter af Helium Industriel Design 1992.
Sidenhen ansat på forskellige tegnestuer inden han i 1997 gik i samarbejde med Rune Balle og etablerede Blum & Balle Industriel Design, i dag Blum & Balle A/S.

2.5.2 CV for Rune Balle

Rune Balle Født 1957. Uddannet som industriel designer fra Danmarks Designskole med afgang 1992.
Medstifter af Helium Industriel Design 1992.
Sidenhen ansat på forskellige tegnestuer og på Danmarks Designskole inden han i 1997 gik i samarbejde med Henrik Blum og etablerede Blum & Balle Industriel Design, i dag Blum & Balle A/S.

2.6 Ignéco

Ignéco arbejder med konsulentydelser indenfor alternative brændsler til transportsektoren og med løsninger og produkter til miljøvenlig brændefyring. Se mere på www.igneco.dk

2.6.1 CV for Jacob Himmelstrup

Jacob Himmelstrup Født 1966. Uddannet som akademiingeniør fra Danmarks Ingeniørakademi Bygningsretningen i 1990.
Erfaring som projekt- og salgsingeniør med energisystemer baseret på biogas og naturgas til bl.a. kraftvarmeanlæg, biogasanlæg. Har arbejdet som direktør, udviklingschef og salgschef i danske virksomheder indenfor energi- og metalindustrien. Ejer Ignéco.

2.6.2 Ignéco arbejder med brændeprocessen

Ignéco arbejder med hele brændeprocessen og søger at optimere processen fra skov til ovn, til gavn for brugeren, de som tjener penge brænde/brændeovne og de som bruger brændet.

Som det fremgår af nedenstående figur, er det en omfattende proces med mange led og mange interessenter. Denne brugerundersøgelse koncentrerer sig om området i forbindelse med lagring, tørring og håndtering af brændet sidst i processen.

 



Version 1.0 November 2010, © Miljøstyrelsen.